W którym świecie żyjesz? – kampania społeczna przeciw nadużywaniu Internetu i komputera

Ruszyła kampania społeczna „W którym świecie żyjesz?” przeciwko nadmiernemu spędzaniu czasu przed monitorem komputera.

Słońce świeci, za oknem słychać rozbawione dzieciaki, a Ty siedzisz przed komputerem? Koledzy chcą wyciągnąć Cię z domu, ale Ty wymawiasz się zaplanowanym rajdem w World of Warcraft? Dziewczyna nie może się do Ciebie dodzwonić, bo jesteś zajęty fragowaniem noobów? Zapomniałem, przecież nie masz dziewczyny.

Tak, mniej więcej, wygląda życie przeciętnego gracza/użytkownika Internetu według Polskiego Centrum Programu Safer Internet. 17 lipca w naszym kraju wystartowała akcja medialna pod hasłem „W którym świecie żyjesz?”, wymierzona w problem nadmiernego korzystania z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież. Cel szczytny, ale forma, jak zwykle pozostawia sporo do życzenia.

Na prezentowanym spocie reklamowym widzimy kilka elementów ukazujących stereotypowy wizerunek gracza. Najwyraźniej niedożywiony nastolatek siedzi przed komputerem rodem z lat 90-tych i przy dźwiękach gry wojennej maltretuje klawiaturę, niczym bohater starych filmów o hakerach. Zresztą, zobaczcie sami:



Podobnie rzecz się ma ze spotem radiowym:



Akcja, oprócz spotów reklamowych, obejmuje rozpowszechnienie publikacji „Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież”, która, powołując się na wypowiedzi ekspertów, przybliża problem nadużywania Internetu i daje rady jak pomóc młodym użytkownikom.

PCPSI na oficjalnej stronie kampanii podpiera się danymi statystycznymi:

„Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. (…) Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.”

Źródło:
"luckie" - GRY-OnLine


Klemens
2012-07-18 14:26:39